Topení dřevem je vcelku ekologické – jde o lehce obnovitelný zdroj a neznečišťuje moc přírodní prostředí. Každý typ dřeva má různou výhřevnost, hustotu a složení. Některé je více či méně vhodné k topení v krbových kamnech.
Jaké dřevo do krbu tedy dávat? Sepsali jsme hned několik zásad:
- Vždy dobře vysušené a uskladněné. Pokud použijete dřevo čerstvé nebo nedostatečně vysušené, velké množství energie se spotřebuje právě na odpaření vody ze zátopového dřevo. Vlhkost pod 20 % je žádoucí. V opačném případě se při hoření tvoří v komínu kondenzát a komín také dehtuje.
- Čím tvrdší, tím lepší. Tvrdá dřeva mají díky své hustotě delší výhřevnost (hoří v krbových kamnech déle než měkké dříví).
- Měkké dřevo použijte pro rychlé založení ohně v krbu. Oheň se rychle rozhoří a vytvoří tak i brzy žhavé uhlíky, na které můžete naložit tvrdé dřevo bez obav, že se nerozhoří).
- Vyhýbejte se dlouhodobému používání dřeva z jehličnanů. Jehličnany obsahují velké množství pryskyřice, která při hoření doslova exploduje a střílí žhavé uhlíky kolem dokola – nebezpečné zvlášť u otevřených krbů v interiérech. Navíc tato vypařující se pryskyřice silně zanáší kouřovod a komín.
Na závěr si povězme trochu více o jednotlivých druzích dříví do krbu a jejich vhodnosti:
Každé dřevo má výhřevnost v průměru od 4,2 kWh/kg – 4,4 kWh/kg. Neznamená to však, že je každé vhodné. Při dlouhodobém užívání krbových kamen topte spíše tvrdým dřevem, které díky své hustotě a tedy i menšímu objemu zabere méně místa v dřevníku než dříví měkké.
Méně vhodné dřevo do krbu:
- borovice (při hoření vzniká velké množství mastných sazí ze silic obsažených v tomto dřevu, silně praská a rychle shoří)
- jedle (obsahuje méně pryskyřice než borovice, rychle hoří a dost praská)
- modřín (křehké dřevo, uvolňuje více dehtu)
- topol (malá výhřevnost, rychlé hoření)
- lípa (hoří skvěle, ale velmi rychle)
Ideální dřevo do krbových kamen:
- smrk (má ideální výhřevnost, je však vhodný pouze na roztopení)
- bříza (dobrá výhřevnost, dřevo je nevhodné pro dlouhodobé skladování)
- buk (dlouhá doba hoření a vysoká výhřevnost, nižší skladovatelnost dřeva)
- dub (má velmi dlouhou dobu hoření a výtečnou výhřevnost)
- habr (nejdelší doba hoření a výhřevnost, ale poměrně horší dostupnost a vysoká cena dřeva)
- akát (ještě delší doba hoření než u habru, dřevo však praská, po spálení zůstává více popela než z jiných dřevin)
- ovocné dřeviny (jsou vysoce výhřevné, s dlouhou dobou hoření, ideální také pro uzení, nižší dostupnost a vysoká nákupní cena