Poradíme Vám, jak na to!
Při topení v kamnech na dřevo lze v průběhu činnosti kamen regulovat výkon podle potřeby. Na začátku topení se snažíme výkon maximalizovat, po zahřátí místnosti víceméně usilujeme již pouze o temperaci a o udržení komfortní teploty. Na rozdíl od otevřených ohnišť – krbů mají uzavřená topeniště kamen účinnost spalování více jak 80%.
V krbových kamnech lze regulovat jak množství paliva, tak i přívod vzduchu, respektive kyslíku do spalovací komory. Výsledkem je delší doba hoření a zároveň nižší spotřeba dřeva.
regulace přívodu vzduchu do krbu
K topeništi kamen přichází běžně dva nebo u některých kamen i tři spalovací vzduchy. Základním je tzv. primární vzduch – ten přichází standardně odspodu od roštu. Sekundární vzduch proudí do topeniště ze shora – ten vytváří oplach skla krbových kamen, takže tak nečerná a zároveň slouží pro podporu a zvýšení účinnosti hoření. U některých kamen a krbových vložek nalezneme tzv. terciální vzduch, který se předehřívá v zadní části topeniště, prochází perforovanou zádí komory, tryskami deflektoru nebo soustavou průduchů na bocích topeniště.Terciální vzduch zplyňuje emisní částice vznikající při hoření a zvyšuje účinnost spalování. Vzniká méně popela, prodlužuje se doba hoření a tím pádem se prodlužuje doba mezi přikládáním paliva.
aneb jak správně topit v krbových kamnech
Přečtěte si náš další zajímavý článek na téma: Jaké dřevo dávat do krbu